Az előző részben megkezdett bemutatását a feltárásnak a vaskori szkíta emlékek felvillantásával folytatom.
A magas part tetején egy kompakt egységben voltak a szkíta leletek. Egy teljes települési egység került elő itt, házak, szemetes gödrök, kutak, sírok és kerítő árok.
Szkíta-kori sír
A magas part alatti részen a szarmata kutak között bújt meg a vaskori telep kútja. A magas part tetején, a felszín északi felében egy ló vázrészeket tartalmazó gödör körül helyezkedtek el a sírok, köztük egyikben elektron (arany-ezüst ötvözet) hajkarika párral. A sírokat egy széles, kettős árok zárta el a településtől. Itt négy épületet és a hozzájuk tartozó gödröket tártuk fel. Ezek egy központi üres terület „udvar” körül helyezkedtek el. Az egyik épületben két további emberi maradvány is előkerült, míg a másik formáját, struktúráját tekintve már a szkítákat követő kelták hagyományait mutatja, ebben az épületben a kerámia is ezt a kettősséget mutatja (köszönet Kovács Péter vaskoros kollágának a meghatározások pontosításában).
A telep keleti végét a felszínt kettévágó agyagnyerő gödör miatt nem találtuk meg, de a szarmata telep széléig biztosan nem ér el.
A szkíta-kori sírban feltárt hajkarikák és karperec megtekinthető a Szkíták és kelták öröksége c. időszaki régészeti kiállításban. Bővebben: http://szolnokiregeszet.blog.hu/2017/11/01/szkitak_es_keltak_oroksege
Mali Péter
régész