A Damjanich János Múzeum Régészeti Osztályának blogja

Szolnoki Régészet

Szolnoki Régészet

Régészeti GYIK #11

Régész szeretnék lenni, mit tegyek, hol és hogyan lehet ezt tanulni?

2016. október 31. - Szolnoki Régészet

  A régészettudományt az egyetemek bölcsészkarán lehet tanulni. A legrégebbi régészeti tanszék az Eötvös Loránd Tudományegyetemen működik. Hogy az adott évben épp melyik egyetem indít régészképzést, arról a felvételi tájékoztatóból vagy az interneten lehet tájékozódni. (Jelenleg Budapesten,…

Tovább

Régészeti GYIK #10

MIT CSINÁL EGY RÉGÉSZ A MÚZEUMBAN?

  A közhiedelemmel ellentétben a régész nem ás állandóan. Ez nyilván nem is lehetséges, hiszen az évnek csak rövid időszakában, megfelelő időjárás mellett lehet ásatást folytatni. Mit csinál hát a régész, amikor nem ás? Dolgozik a munkahelyén, mint bármilyen más munkavállaló. A legfontosabb, hogy…

Tovább

Régészeti GYIK #9

Vannak-e írásos források a régészetben?

Az emberiség történelmében hosszú évezredek teltek el az írás ismerete, használata nélkül. A Kárpát-medence régészetéből egészen az őskor végéig hiányoznak az írott források. Nem tudjuk – és bizony már sose fogjuk megtudni –, hogy az itt élt emberek milyen nyelven beszéltek, hogyan nevezték magukat.…

Tovább

Régészeti GYIK #8

Honnan lehet tudni, hogy egy tárgy milyen korú?

Magyarországon több mint 200 éve létezik régészet, az első ásatás 1778-ban volt, a mai budapesti Flórián téren, a római kori polgárváros fürdőjében. Tehát legalább 200 év tapasztalata áll rendelkezésére a ma régészének, és ekkor még nem beszéltünk Európa és a világ különböző pontjain folyó…

Tovább

Régészeti GYIK #7

Kik dolgoznak egy ásatáson?

Elsőként a geodéták érkeznek a helyszínre és elkészítik az ún. terepmodellt, vagyis a felszín pontos, szintvonalas térképét. Erre azért van szükség, hogy később, amikor már érintetlen talaj nem fedi a felszínt, akkor is tudjuk, hogy milyen mélységben járunk. Az ásatást általában munkagépek kezdik…

Tovább

Régészeti GYIK #6

Mit csinál egy régész az ásatáson?

Ha röviden akarunk válaszolni: görcsösre írja a kezét és térdig lejárja a lábát.   Egy ásatáson több régész is dolgozik: az ásatás vezetője és akár több munkatárs is. A felelősség dandárja azonban az ásatásvezetőre hárul: ő irányítja ezt az egész nagyüzemet, a sokszor több tucatnyi ásatási…

Tovább

Régészeti GYIK #5

HONNAN TUDJA A RÉGÉSZ, HOGY HOL KELL ÁSNI?

Az ásatást hosszadalmas előkészítő és felderítő munka előz meg, de erről nem, vagy csak keveset hallani.  Az elmúlt évtizedekben az ásatások 90%-át az ún. megelőző ásatások teszik ki, melyek a földmunkával járó beruházások (építkezés, vezetékfektetés, erdőtelepítés, gátépítés, víztározó-építés,…

Tovább

Régészeti GYIK #4

MI A RÉGÉSZETI LELET?

  Régészeti leletnek a lelőhelyekről (praktikusan ásatásokból) előkerült tárgyakat nevezzük. És hogy ezek mik lehetnek? Borzasztó sokfélék, ahogyan a mai környezetünkben is borzasztó sokféle tárgy fordul elő. Mégis, a régészeti leletek túlnyomó többségét az agyagból készült edények és ezek…

Tovább
süti beállítások módosítása